KATEDRA MALARSTWA

Projekt edukacyjno-artystyczny “Potencjał” realizowany przez Koło Naukowe Witrażystów

2024-05-09

Koło Naukowe Witrażystów jest organizacją studencką, doktorancką, zarejestrowaną na początku 2020 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zrzesza ona osoby zajmujące się szeroko pojętym witrażem oraz szkłem artystycznym- zarówno od strony twórczej jak i historyczno- konserwatorskiej. Opiekunem naukowym Koła jest dr Anna Wójcicka.  

 Wraz z początkiem 2024 roku z inicjatywy Koła Naukowego Witrażystów reprezentowanego przez dr Annę Wójcicką, podpisane zostało porozumienie o współpracy między Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu a Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieć Badawcza Łukasiewicz. W ramach tegoż Instytutu działa Krakowska Huta Szkła, z którą związany jest projekt Koła Naukowego Witrażystów. 

 

W ramach Projektu edukacyjno- artystycznego “Potencjał” uczestnicy mieliby możliwość:  

  •  indywidualnej pracy z zawodowymi hutnikami  

  • podstawowego przeszkolenia technicznego 

  • zapoznania z procesem technologicznym oraz jego etapami- powstawanie masy szklanej, nabieranie, formowanie, odprężanie  

  • możliwość realizacji własnego projektu artystycznego we współpracy z hutnikami  

 

Projekt posiada poparcie Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu  

dr hab. J. Kucharzewskiej, prof. UMK oraz Kierownika Katedry Malarstwa prof. I. Kopacza.  

 

Warsztaty odbędą się w terminie 20-24 maja 2024roku na terenie Krakowskiej Huty Szkła, zlokalizowanej w centrum miasta. Wskazany przedział czasowy graniczy z ogólnopolskim wydarzeniem kulturalnym Noc Muzeów, który jest gwarantem wzmożonego ruchu turystycznego, skoncentrowanego na kulturze i sztuce. Podczas trwania warsztatów ze studentami odbywa się jednocześnie zwiedzanie huty zarówno przez zorganizowane grupy jak i indywidualnych odbiorców. Pracujący w tej przestrzeni studenci uczestniczą tym samym w bezpośredniej promocji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz fundatorów jako propagatorów polskiej nauki, kultury i sztuki. Zacieśniają jednocześnie związki z Siecią Badawczą Łukasiewicz- instytucji o olbrzymim znaczeniu naukowo-badawczym w Europie, wykazując jednocześnie związki między nauką, kulturą i biznesem. 

Serdecznie zachęcamy do śledzenia relacji z warsztatów na stronach: www.art.umk.pl , www.katedramalarstwa.umk.pl , IG @witraz_umk_torun, www.facebook.com/witrazUMK

Marzena Wilk
KATEDRA MALARSTWA