DLA KANDYDATÓW
Katedra Malarstwa jest jedną z kilku jednostek organizacyjnych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Nadrzędnym celem kształcenia w ramach studiów jest możliwie wieloaspektowe ukształtowanie świadomych, twórczych postaw, przygotowujących studentów do indywidualnych, zróżnicowanych praktyk i działań jako artysta/ka – plastyk.
Katedra Malarstwa realizuje program kształcenia w systemie jednolitych studiów magisterskich w ramach dwóch specjalności:
● Malarstwo sztalugowe
● Malarstwo w architekturze: malarstwo ścienne lub witraż i szkło artystyczne.
Oznacza to, że studenci po zaliczeniu I roku studiów (ogólnego) wybierają dalszy tok studiów na specjalności Malarstwo sztalugowe, w jednej z trzech pracowni dyplomujących albo specjalność Malarstwo w architekturze w Pracowni Malarstwa Ściennego lub w Pracowni Witrażu. Przygotowanie dyplomu artystycznego w jednej z tych pracowni obejmuje zestaw prac (z odautorskim komentarzem), jako dyplom podstawowy i zestaw prac z zakresu drugiej specjalności, jako dyplom uzupełniający, co zapewnia pełne przygotowanie studentów do samodzielnej pracy zawodowej artysty plastyka. Absolwent kończąc studia otrzymuje tytuł magistra sztuki.
Bogaty program zajęć o charakterze praktycznym i wykładów prowadzonych przez specjalistów wyposaża studenta/ studentkę w szereg kompetencji, pozwalających wszechstronnie rozwijać potencjał twórczy oraz pewnie wkroczyć w samodzielny etap pracy artysty plastyka.
Nasi Absolwenci aktywnie uczestniczą w życiu wystawienniczym na gruncie lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Współpracują z instytucjami kultury, realizują wszechstronne projekty z zakresu sztuki czy animacji kultury. Angażują się w projekty o charakterze społecznym. Współpracują jako specjaliści z podmiotami zewnętrznymi przy realizacjach z zakresu malarstwa w architekturze, zajmują się scenografią czy animacją. Podejmują prace w szkołach (po ukończeniu studiów podyplomowych) czy na uczelniach artystycznych.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REKRUTACJI 2022/23 WKRÓTCE.