KATEDRA MALARSTWA

Koło Artystyczne Kobaltowy Kaktus

           Koło artystyczne Kobaltowy Kaktus powstało na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w 2014 roku. Początkowo założone jako Koło artystyczne "Zamaluj",  przez Katarzynę Spadło i Oskara Gurbada, działało pod tą nazwą przez pierwsze trzy lata.

Jego działalność obejmuje praktykę twórczą i rozwój w kierunku tworzenia wystaw. Zawód artysty związany jest nie tylko z pasją tworzenia ale i niebywałą organizacją oraz komunikacją zarówno z  ludźmi jak i instytucjami wszelkiego rodzaju. Osoby tworzące koło uczą się dokładnie tych rzeczy, a przy tym pozostawiają po sobie oddźwięk swojej twórczości. Oto przykłady działań z ostatnich lat:

 „Autoportret” 2015- pierwsza wystawa studentów Koła zaprezentowana w Dworze Artusa w Toruniu

Plener malarski w Bieszczadach oraz wystawa poplenerowa w Collegium Humanisticum, Toruń, 2015 

„Sztuka wymaga dialogu, dialog wymaga sztuki”, 16-17 marca 2015 r.  - warsztaty muzyczno- malarskie, w które zaangażowani byli - koordynator projektu dr Justyna Grzebieniowska, wykłady poświęcone muzyce przeprowadzone przez studentkę III roku Krytyki Artystycznej Sylwię Ciuchtę (postArt), doktorantkę WSzP Aldonę Tołysz (postArt) oraz kompozytorów – Marcina Gumielę (poniedziałek) oraz doktoranta WSzP Jędrzeja Rocheckiego (wtorek), a także wykłady dotyczące witrażu, które przeprowadził dr hab. Andrzej Kałucki, prof. UMK oraz wykłady z zakresu malarstwa ściennego, prowadzone przez dr hab. Iwonę Szpak Pawłowską. W części praktycznej uczestniczyli uczniowie w/w szkół oraz studenci będący członkami koła artystycznego „Zamaluj”, którzy pełnili opiekę merytoryczną nad uczniami. W trakcie warsztatów każdy z uczestników wykonał co najmniej jedną pracę, inspirowaną muzyką prezentowaną w pracowni (współczesną, związaną z naturą, różnych kultur, filmową).

Festiwal Nauki i Sztuki Toruń 2019 -stworzenie programu projektu "Oblicza Komunikacji" i zgłoszenie go do Rady Festiwalu. Studenci tworzyli prace na wybrany przez koło temat "Emocje". Każdy z obrazów został poetycko opisany bądź przedstawiona na nim sytuacja nawiązywała do treści wiersza lub opisu danego, wybranego autora. Miało to służyć następnie jako pomoc dla przybyłych uczestników warsztatów - seniorów, którzy zgłosili się do wzięcia udziału w projekcie.

Dnia 25.04.2019 o 9:00 poprowadzenie warsztatów malarskich dla seniorów. Najpierw rozdano opisy obrazów każdemu z uczestników. Po przeczytaniu każdy zaczął tworzyć obraz-własną interpretację tekstu, z którego miał powstać bliźniaczy obraz do pracy, którego dany opis dotyczył. Grupa studentów monitorowała przebieg warsztatów.

Wystawa w Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście, do której studenci stworzyli kilkanaście prac opracowanych w plenerze.

"Architektura miasta Toruń" wystawa w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Toruniu w styczniu 2020 roku  

 "Autoportret w czasach zarazy 2021" wystawa prac nawiązujących do pandemii w tym samym miejscu. Wystawie towarzyszył katalog prac, gdzie koordynatorem była prof. Anna Wysocka.

Koło malarskie ma na swoim koncie warsztaty z różnymi grupami wiekowymi, liczne wernisaże i finisaże zarówno na Wydziałach UMK jak i w placówkach przestrzeni publicznej. Koło nawiązało i utrzymuje kontakt z kilkoma galeriami.

Do dzisiaj nasz zapał nie ustaje. Ciągle tworzymy, wymyślamy i realizujemy poszukując przy tym okazji aby powstałe twory zaprezentować szerszemu gronu. Pozostajemy otwarci na współpracę i kontakt.

Koło jest w trakcie przygotowań do wystawy pt: "Granica" 7 czerwca 2022 w Dworze Artusa

 

Opiekun Koła : dr Justyna Grzebieniowska-Wolska (2016-2021 prof. Anna Wysocka)

Przewodniczący : Paulina Benda

Zastępca: Magdalena Romanowska

Skarbnik: Weronika Szymańska

 

KATEDRA MALARSTWA